Class Schedule, Camp Fareta 2019 – August 12-18

Download schedule as a PDF

Monday 8/12
4:30-6pm   Drum – Babara (beg./int.); M’Bemba (int./adv)
9:00-10:30pm   Dance –Youssouf (all)
 
Tuesday 8/13
9-10:30am   Drum – Bolokada (int.); Bassidi (adv.); Monette (women’s drum – all levels)
10:45-12:15   Dance – Youssouf (beg.); Djeneba (int.)
12:30-1:30   Lunch
2-3:30   Dance – Solo (beg./int.); Marie (int./adv.)
3:45-5:15   Drum – Ibou (Senegalese djembe -- beg.); Namory (int./adv.)
Singing -- Mabiba
5:30-7:00   Dance – Rujeko (Zimbabwean- beg./int.) Moustapha (adv.)
Evening event – fire circle
 
Wednesday 8/14
9-10:30am   Drum – Moussa (int.); Fode (adv.); Monette (women’s drum – all levels)
10:45-12:15   Dance – Rujeko (Zimbabwean- beg./int.); Solo (adv.)
12:30-1:30   Lunch
2-3:30   Drum – Boka (beg./int.); Namory (int. dundun); Babara (adv./prof.)
3:45-5:15   Dance – Marie (beg.); Youssouf (int./adv.)
5:30-7:00   Drum -- Wadaba (beg./int.); Abdoul (adv.); Dundun Dance – M’Bemba
9:30-11pm   Dance – Moustapha (all)
 
Thursday 8/15
9-10:30am   Drum – Abdoul (int.); Bolokada (adv.); Monette (women’s drum – all levels)
10:45-12:15   Dance – Marie (beg./int.) Moustapha (int./adv.)
12:30-1:30   Lunch
2-3:30   Dance – Aziz (beg.); Rujeko (int./adv.)
3:45-5:15   Drum – M’Bemba (int.); Bassidi (adv./prof.)
Singing -- Boka
5:30-7:00   Dance – Mabiba (all -- Congolese); Djeneba (adv.)
Evening event – Talent show
 
Friday 8/16
9-10:30   Ben (drum technique); Wadaba (int.); Moussa (adv./prof.)
10:45-12:15   Dance – Djeneba (beg.); Marietou (int./adv.)
12:30-1:30   Lunch
2-3:30   Drum – Babara (int.); Fode (adv./prof.); TBD Congolese drum (beg.)
3:45-5:15   Dance – Aziz (sabar – all); Youssouf (adv.)
5:30-7:00   Drum -- Ibou (Senegalese djembe -- beg./int.); Bassidi (int./adv.)
Dundun Dance – Marietou
Evening event – Club Fareta
 
Saturday 8/17
9-10:30   Drum – Abdoul (int.); Fode (adv./prof.)
Singing -- Boka
10:45-12:15   Dance – Mabiba (all); Youssouf (int./adv.)
12:30-1:30   Lunch
2-3:30   Dance – Solo (beg./int.); Marietou (adv.)
3:45-5:15   Drum -- Bolokada (beg.); Bongo (int. dundun); Moussa (int./adv.)
5:30-7:00   Dance – M’Mah (beg.); Aziz (int./adv.)
Evening event – Dundunba!
 
Sunday 8/18
9-10:30am   Drum -- M’Bemba (beg./int.); Babara (adv.)
10:45-12:15   Dance -- Youssouf (all)
Lunch and good-byes